Р Е З Ю М Е

Информационна брошура (pdf); Презентация (pdf)

Основната цел на Проекта ИСОСеМ

Основната цел на Проекта ИСОСеМ е извършване на научни и експериментални изследвания, свързани със систематизиране и развитие на научното познание за приложение на Изкуствен Интелект в областта на образованието чрез моделиране на персонализираното обучение, сензори и сензорни мрежи, и изследване на надеждността на интелигентни системи за обучение.

Специфични цели и очаквани резултати

Провеждането на интердисциплинарни научни изследвания и създаването на нови знания за фундаменталните явления и факти в екосистемата на персонализирано електронно обучение и сензорни мрежи, ще допринесат за постигането на основната цел на проекта чрез:

1.     Изследване и създаване на модели на сензори и сензорни мрежи за приложение в интелигентни системи за обучение;

2.     Разработване на модели на знания и организация на персонализирано обучение, необходими за структурирано съхранение на данни, събирани чрез сензорни мрежи;

3.     Проектно моделиране на интелигентни системи за обучение чрез интегриране на модели за персонализирано обучение и модели на сензорни мрежи.

4.     Изследване на методи за постигане на надеждност в екосистемата на персонализирано електронно обучение и сензорни мрежи.

5.     Изграждане на учени-изследователи в областта на Интелигентните системи за обучение.

 

За постигането на изследователските цели се използват подходите на моделирането и експерименталното изследване на сложни системи, каквито са Интелигентните Системи за Обучение. Това са съществена и неразделна част от фундаменталните научни изследвания, като многото различни и свързани дисциплини в тази област имат свои собствени идеи за конкретни видове моделиране. Тематиката на проекта има подчертано интердисциплинарен характер. Основният фактор за извършване на интердисциплинарните изследвания е приложението на Изкуствения Интелект за целите на образованието. В резултат, интердисциплинарните изследвания са необходими и се разглеждат като процес на решаване на проблеми, които възникват при опита да се съвместят резултатите от научни и научно-приложни изследвания от широк спектър от дисциплини, които покриват интелигентното персонализирано обучение и информационно-комуникационните технологии, свързани със сензорните мрежи, осигуряване на надеждност и качество на услугите на интелигентните системи за обучение, както и различни теми от изкуствения интелект. В случая при интелигентните системи за обучение, интеграцията е от съществено значение и в настоящия проект се подпомага от концептуален анализ и моделиране, прилагане на гъвкав модел на изследователския процес и много важната екипна дейност, което разграничава планираните интердисциплинарни изследвания от мултидисциплинарни изследвания. Проектните решения ще са съобразени с тенденциите в развитието на европейските научни изследвания и с добрите световни практики в тематичната област. Получените проектни резултати ще се приложат при проектиране на конкретна интелигентна система за обучение, където ще бъдат експериментирани, тествани, анализирани и усъвършенствани. Основната цел се постига чрез решаване на научни задачи, разпределени в 4 работни пакета (РП1 – РП4). Всички дейности, свързани с разпространение и мултиплициране на проектните резултати са обединени в РП5, а тези, свързани с ефективно управление на проекта - в РП6:

1.     РП1: Изследване и моделиране на сензорни мрежи и системи;

2.     РП2: Моделиране на знания и методи за персонализирано обучение;

3.     РП3: Проектиране и изследване на интелигентна среда за обучение;

4.     РП4: Надеждност и качество на услугите в интелигентни системи за обучение и сензорни мрежи;

5.     РП5: Разпространение и мултиплициране на резултатите;

6.     РП6: Управление на проекта

 

Очакваните резултати при изпълнение на проекта са: 8 приети или изпратени за печат публикации в списания, индексирани в SCOPUS и Web of Science или издания с импакт фактор, IF (Web of Science) и импакт ранг SJR (SCOPUS); 8 приети или изпратени за печат доклади на международни конференции, индексирани в SCOPUS и Web of Science; 2  рецензирана монографии издадени или приети за печат; 2-4 специализирани курса/учебни помагала, 2-4 регистрирани патента/полезни модела в Патентно Ведомство на Р. България; участие в организирането и провеждането на 4 международни научни събития:

а) Три международнr конференции IEEE “Big Data, Knowledge and Control Systems Engineering” 3 последователни години;

б)  Един Workshop посветен на тематиката на проекта в рамките на международна конференция.

© Институт по информационни и комуникационни технологии -БАН